31-03-2020 :
Ürünlerin Ortalama Fiyatları SATIM BUĞDAY: 1.77

“Tarımsal İnovasyon ve Teknoloji Geliştirme Merkezi” Projesi Mutabakat Metni İmzalandı

Isparta ve bölgenin tarımsal potansiyelini geliştirilmek amacıyla başlatılan “Tarımsal İnovasyon ve Teknoloji Geliştirme Merkezi” projesinin mutabakat metni imzalandı. Bu projeyle, Isparta ve bölgesinin tüm tarımsal faaliyetlerinde verimlilik arttırılması hedefleniyor.
 

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen proje  mutabakat  toplantısına ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahimDiler, Borsamız Başkanı Ahmet Adar,Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tutar,  Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler, Borsamız Genel Sekreteri Ali Koyak, ISUBÜ Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Öğretim Üyeleri ve ilgili kurum personelleri katıldı.
 

Açılış konuşmasını yapan ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. DİLER, “Amacımız, tarımsal faaliyetlerde verimliliği artırıcı, maliyetleri düşürücü, kaliteli, sürdürülebilir üretime hizmet edecek, dijital teknolojileri de tarım sektörüne adapte edip teknolojik gelişmelerin sahada uygulamalarının gerçekleştirileceği altyapılara sahip bir merkez kurmak. Hedefimiz ise Bölgemiz için tarım sektöründe karşılaşılan sorunlara etkin çözümler sunup akıllı uygulamaların sahada kullanımının yaygınlaştırılması ile tarım sektörünün sağlıklı gelişimine, daha verimli ve rekabetçi olmasına katkı sağlamak. Bu amaçla teknolojik gelişmelerin tarım sektörüne entegrasyonunu hızlandırıcı, disiplinler arası etkileşime olanak sağlayacak alt yapıyı kurmayı hedefliyoruz. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımızın desteği, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ve Isparta Ticaret Borsamızın ortaklığında böyle bir araştırma ve uygulama merkezini açmayı hedefliyoruz” dedi. 
 

Toplantıda konuşma yapan Borsamız Başkanı Ahmet Adar şu sözlere yer verdi: “Borsa olarak sloganımız ‘Tarımla Sanayileşen Isparta’. Tarımla sanayileşen Isparta'da bu projeyi destekliyoruz, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi
 

Tarımsal üretimde verimlilik ve sürdürülebilirliğin yakalanmasının gerekliliğine dikkat çeken BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ise şöyle konuştu: “Özellikle dijitalleşme, dijital çağın elde ettiği kazanımların tarım sektörüne aktarılması çok önemli, geç kalmamamız lazım. Üniversitemiz, oda ve borsalarımız ile birlikte bir çalışma yapmayı arzu ettik ve TR61 Bölgesi olarak biz tarımda çağ atlama sürecini kaçırmak istemediğimizi beyan etmiş olduk. Bu anlamda Tarımsal İnovasyon ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. İnşallah niyet hayır akıbet hayır diye ümit ediyorum. Süreçlerin hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine bölgemize ve ülkemize hayırlı olacağına inanıyorum.”
 

ITSO Başkanı Mustafa TUTAR ise, “‘Tarım 4.0’ uygulamasını dikkate alıp projeyi uygulamaya geçirirsek üyelerimize çok faydası olacağını düşünüyorum. Lavanta ve gül gibi özelliklerimizi daha da çeşitlendirerek tıbbi aromatik bitkiler üretimini daha da teknolojik hale getirerek Isparta’daki tarımı bir adım öne nasıl götürürüz düşüncesi ile bu projeye ortak olmak istedik. Isparta’mıza ciddi bir kazanım olacak” dedi. 

 

 

 

 

Goruntulenme : 46 Tarih : 2020-03-11

Döviz Kurları

 • Alış
 • Satış
 • DOLAR
  0
  0
 • EURO
  0
  0
Popup