21-03-2019 :
Ürünlerin Ortalama Fiyatları: ALIM: İNEK SÜTÜ : 1.62 SATIM: İNEK SÜTÜ: 1.68 ARPA: 1.30 ET ( DANA)KEMİKSİZ : 37.67 ET (KARKAS) -DANA : 35.36 ET (KIYMA): 37.99

Isparta'ya Gül ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Ürünlerini Araştırma-Geliştirme Laboratuvarı Kuruluyor

 

Isparta’ya kurulması için uzun yıllardır yoğun çaba gösterilen Gül ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Laboratuarı BAKA’nın da desteği ile SDÜ’de kurulacak.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Isparta’daki kozmetik sektörünün gelişiminin sağlanması ve Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması amacıyla hazırlanan Gül ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Ürünlerini Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı projesi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı. Borsamızın da ortağı olduğu projenin imza töreni BAKA Yönetim Kurulunun iştirakiyle  Isparta Valiliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Isparta Ticaret Borsamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Adar, Meclis Başkanımız Mehmet Ali Doğan ve Genel Sekreterimiz Ali KOYAK iştirak etti.

 

Projenin alt yapısı şuan GÜLAR’ın yeni yerleşim yeri olan YETEM binasında toplam 750 m 2 alanda Klasik ve Modern Distilasyon ve Ekstraksiyon Sistemleri Laboratuvarı, Moleküler Distilasyon Laboratuvarı, Uçucu ve Sabit Yağlar Kalite (GC-FID-MS) Laboratuvarı Fenolik ve Antioksidan Bileşikler (HPLC) Laboratuvarı,Kozmetik Ürün Geliştirme Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Doku kültürü Laboratuvarı, Fourir Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Süperkritik, ultrasonik ve mikrodalga ekstraksiyon laboratuvarı, Kozmetik test ve analiz laboratuvarı, Proje Koordinasyon, Veri Toplama ve İşleme Laboratuvarı olarak 13 adet laboratuvardan oluşacaktır. Proje kapsamında üniversitemize yaklaşık 80 adet cihaz kazandırılacaktır. Aynı zamanda proje için 50 da’lık bir alanda Tıbbi ve Aromatik Bitkiler AR-GE Bahçesi, 1 da tam otomasyonlu, 3 da yarı otomasyonlu AR-GE serası kurulacaktır. Proje bütçemiz 7.200.00 TL BAKA desteği ve 800.000 TL üniversite desteği ile toplam 8.000.000 TL’dir.

 

Konu ile ilgili konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ADAR;

‘’Isparta’nın yıllardır beklediği ve kurulması için tüm kurum ve kuruluşların çaba sarfettiği Gül ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Laboratuarının kurulması için büyük bir adım atıldı.Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederim.İnşallah bu proje sayesinde ilimizdeki gül ve aromatik bitkiler sektörünün ve kozmetik sektörünün gelişimi ivme kazanacaktır.Hazırlanacak ar-ge projerleri ile özel sektörün katma değerli üretim yapmasının da önü açılacaktır.Bu projeden beklentimiz mevcut gül ve aromatik bitkilerimizin üretim ve verimlilikle ilgili sorunlarının giderilmesi; ayrıca ilimizde üretilen bitki çeşitliliğinin yapılacak analizler ve araştırmalarla tespit edilecek yeni türlerin eklenmesiyle artırılmasıdır.Ayrıca özel sektör için büyük önem arz eden ihracatı yapılan ürünler için talep edilen analiz sonuçlarının kurulacak olan akredite laboratuarla birlikte artık yurtdışında değil ilimizde yapılabilmesidir. ‘’ dedi. (17.05.2018)

 

Goruntulenme : 268 Tarih : 2018-05-18

Döviz Kurları

 • Alış
 • Satış
 • DOLAR
  5.4392
  5.449
 • EURO
  6.2032
  6.2143
Popup