10-06-2019 :
Ürünlerin Ortalama Fiyatları SATIM:ELMA STARKİNG : 3.48 ELMA GOLDEN : 3.17 ELMA GRANNY SMİTH : 3.38 ELMA FUJİ : 2.60 ELMA SANAYİ TİPİ : 0.60

Isparta Tarımının En Prestijli Organizasyonu: Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı

 

 

Isparta Ticaret Borsamız tarafından düzenlenen 14.Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarının 14’üncüsü Gökkubbe Fuar Merkezi’nde kapılarını görkemli bir törenle ziyaretçilere açtı. Fuarda tarım ve hayvancılık alanında birçok ürünün tanıtımı yapıldı.

 
Katılımın  yoğun olduğu fuar açılış törenine Isparta Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Şahlan,  İlçe Belediye Başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Yönetim kurulu başkanımızın açılış konuşmasının ardından sırasıyla, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan,  Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve Isparta Vali Yardımcısı Okan Leblebicier konuşmalarını yaptılar.

 


Törenimizin açılış konuşmasını yapan Başkanımız Ahmet Adar, Kuruluşumuzdan bu yana “Tarımla Sanayileşen Isparta” sloganıyla ilimiz tarım ekonomisini geliştirmek için çalışıyoruz dedi.

 

Başkanımız açılış konuşmasına şu sözlerde devam etti: “ Isparta Ticaret Borsası olarak Isparta’nın ilk ve tek sektörel organizasyonu olan Göller Bölgesi Yayla şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın 14’üncüsünü açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tarımla sanayileşen Isparta hedefimiz doğrultusunda  çalışmaya devam ediyoruz. Isparta tarımına ve ürünlerine katma değer  sağlamak için büyük gayret sarfediyoruz. Ulusal ve uluslarası organizasyonlarda, sosyal medyada ve televizyon programlarında ilimiz ürünlerinin tanıtımın sağlıyoruz.

 

İlimiz ürünlerinin tanıtımı için hazırladığımız ve uzun zamandır yayınlanan Tarım Aktüel ve Tarım Haberleri kuşağı büyük ilgi görmüştür. Alanında ülkemizdeki tek örnektir. Özellikle gül ve lavanta turizminin gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

Ekonomik büyümemiz için önemli olan ihracat konusunda tüccarlarımızın yurtiçinde ve yurtdışında ikili görüşmelerle dünyaya açılmasına destek olduk ve olmaya devam ediyoruz.  

Isparta,  tarımsal üretimde kendisini kanıtlamış bir şehirdir. Markalaşma konusunda da son yıllarda birçok girişim olmuştur. Bu girişimlere destek olmak için Borsa olarak son dönemde önemi artan coğrafi işaretleme çalışmalarına hız verdik. İlimizin sembolü; gülden elde edilen en büyük katma değer olan gülyağına Türk Patent ve Marka Kurumundan ‘’Isparta Gülyağı’’ adı ile coğrafi işaret tescili aldık. Bu çalışma gülyağımızın kalitesinin tescil edilmesi ve marka değerinin kaybına engel olunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bundan sonra dünyadaki en kaliteli gülyağı Isparta Gülyağı adı ile bilinecektir. Bu çalışmanın sektöre katma değer olarak geri döneceğine inanıyoruz.

Benzer çalışmaları diğer ürünler için de yürütüyoruz. Böylelikle üretimin ve piyasanın standartlarının belirlenmesini  hedefliyoruz. Nihai hedef ise ilimiz ürünlerinin katma değerini artırmaktır.

Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı  küçük bir fikir ve hayalle 2002 yılında bir panel olarak başladı ve bugün 14 yaşındadır. Fuarımız  Isparta’nın tarımdaki iddiasını ve gücünü ortaya koyan bir organizasyon haline gelmiştir.

Bu süreçte hiçbir zorluk karşısında yılmadık ve meyve veren bir ağaç misali mücadelemize devam ettik. Bu fuar artık Isparta’nın her yıl daha da büyüyen bir markasıdır!

Bugün, Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı Isparta’ya kazandırdığı 35 bin m2’lik modern bir fuar merkezi ile yoluna devam etmektedir. Mevcut yapıya ek olarak yeni alanların inşaatı da başlamış durumdadır. Yeni alanlarında bitirilmesinden sonra yeni firmalar ve yeni aktivitelerle fuarımızın içeriğini genişleteceğiz.

Sayın Belediye Başkanımıza bu güzel eserinden ve katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Kuruluşumuzdan bu yana “Tarımla Sanayileşen Isparta” sloganıyla ilimiz tarım ekonomisini geliştirmek için çalışıyoruz. Tarımsal ticareti daha sağlıklı zemine oturtmak için  uğraş veriyoruz. Bu kapsamda Yalvaç ilçemize temsilciliğimizi ve bünyesinde Hububat Satış Salonunu ve Eğirdir İrtibat Büromuzu açtık. Şarkikaraağaç ve Gelendost ilçelerimize mobil hizmet veriyoruz. Son olarak Keçiborlu ilçemize de mobil tescil hizmeti vermeye başladık. Yine üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Ticaret ve Sanayi Odası ve Kalkınma Ajansımız ile birlikte Ekonomi Kampüsü Projesinde ortak olduk. İnşallah yeni yıl itibariyle yeni yerimizde hizmet vermeye başlayacağız. Üyelerimize en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz. Yine Bakanlar kurulu kararı ile kuruluşu onaylanan Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketinin ortağı olan borsalardan biriyiz. Ayrıca TOBB ve TMO’nun öncülüğünde kurulan Lisanslı Depoculuk A.Ş.’ye de ortak olmak için başvurumuzu yaptık.

Hedeflerimiz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda bize destek olan  tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim. Fuarımızın başlangıcından bugüne kadar gelen sürecinde desteğini esirgemeyen TOBB Başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ederim. Bugün yoğun programı dolayısıyla açılışımıza katılamayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız yarın saat 15:00’te fuarımızı ziyaret edecek ve 14 yıldır fuarımıza katılan firmalara plaket takdim törenine katılacaktır.

Gerek Isparta’da gerekse Ankara’da Borsamıza desteğini esirgemeyen Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız sayın Süreyya Sadi BİLGİÇ’e ve tüm milletvekillerimize teşekkür ederim.

Fuar organizasyonumuzda 14 yıldır yanımızda olan ve emeği geçen Detay Fuarcılık firması sahibi Ahmet SIRÇA’ya ve ekibine ayrıca teşekkür ederim.

14. Fuarımızın açılış töreninde yanımızda olan Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Oda ve Borsa Başkanlarımıza ve tüm katılımcılara teşekkür eder, saygılar sunarım’ dedi.(01.11.2018)

 

 

Goruntulenme : 245 Tarih : 2018-11-06

Döviz Kurları

 • Alış
 • Satış
 • DOLAR
  5.8826
  5.8932
 • EURO
  6.6316
  6.6436
Popup