08-07-2020 :
Ürünlerin Ortalama Fiyatları ALIM:ARPA: 1.31 SATIM: ARPA: 1.63 ÇAVDAR : 2.00 MISIR : 2.39 BUĞDAY: 2.15 BUĞDAY KIRMIZI : 1.70 BUĞDAY KIRIK : 1.73 NOHUT 8mm : 3.40 NOHUT 8,5mm : 4.00 NOHUT 9mm : 6.25 NOHUT 10mm : 7.15

Borsamız Parfüm Bitkileri Çalıştayına Katıldı

 

 

Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından  Eğirdir’de  Parfüm Bitkileri Çalıştayı gerçekleştirildi.


MAREM  tarafında  organize edilen Parfüm Bitkileri Çalıştayına, Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Telci, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Nurhan Yıldırım, TAGEM Tarla Bitkileri Daire Başkanı Dr. Ayten Salantur, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Volkan Güler, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognosi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel Özek, Erdoğmuş Parfüm Sanayii (EPS Fragrance) Firma Sahibi Hüseyin Erdoğmuş, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesinden Güner Gençer, daire amirleri, özel sektör temsilcileri katıldı. Borsamızı temsilen ise, Meclis Başkanımız Mehmet Ali Doğan, Meclis Üyemiz Yakup Sincer ve Genel Sekreterimiz Ali Koyak katıldı.


Çalıştayda; ilimizde ve ülkemizdeki gül, lavanta, papatya, kekik, biberiye, nane gibi parfüm bitkilerinin üretimi, geleceği, sektöre ilişkin süreç iyileştirme çalışmaları,alternatif ürünlerin tespiti, sorunlar ve  çözüm önerileri konularında değerlendirmeler yapıldı.


Borsamız tarafından da desteklenen çalıştay , ilimizde kozmetik sektörünün ve  parfüm bitkileri üretiminin geliştirilmesi yönünden ayrı bir öneme sahip.


Başta Isparta gülü ve lavantanın yanısıra  diğer parfüm bitkilerinin değerlendirildiği çalıştayda; sektörün paydaşları biraraya gelme fırsatı buldu. Sektörün durum tespiti, sorun ve çözüm önerileri ve yol haritasının belirlenmesi hedefiyle yapılan çalıştayda “Parfüm Bitkileri Yetiştirme Tekniği”, “Parfüm Bitkileri Ar-Ge” ve “Parfüm Sektör Analizi” olarak 3 çalışma grubu oluşturuldu.

 

 

Goruntulenme : 225 Tarih : 2019-09-10

Döviz Kurları

 • Alış
 • Satış
 • DOLAR
  6.8523
  6.8647
 • EURO
  7.7308
  7.7447
Popup